Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Pomoc Radcy Prawnego, Adwokata w sprawie o odszkodowanie po wypadku drogowym:

ZAKRES TEMATYCZNY:

1. Wypadek drogowy - odszkodowanie z OC sprawcy szkody.

2. Dlaczego Radca Prawny, Adwokat.

3. Zgłoszenie Szkody Ubezpieczycielowi sprawcy wypadku.

4. Sprawa Karna z wypadku drogowego.

5. Sprawa o odszkodowanie przeciwko Firmie Ubezpieczeniowej.



1. Wypadek drogowy - odszkodowanie z OC sprawcy wypadku.

Wypadki drogowe na Polskich drogach to zjawisko codzienne, nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak istotne skutki powodują, nie tylko w zakresie życia i zdrowia ludzkiego ale także w aspekcie majątkowym.

Każdy wypadek samochodowy, motocyklowy ,,uruchamia,, polisę OC, co oznacza, że będę niebawem kierowane na jej podstawie roszczenia o charakterze majątkowym (szkody).

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego przysługuje między innymi w następujących sytuacjach:

-szkody osobowe, czyli np. uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku wypadku drogowego, obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym - odszkodowanie, renty, zadośćuczynienia.

-szkody osobowe, śmierć osoby bliskiej na skutek obrażeń ciała doznanych w wypadku drogowym.

-szkody majątkowe, np. uszkodzony samochód, uszkodzony przystanek, ogrodzenie, holowanie pojazdów, itp.

Nasza Kancelaria skupia się na dwóch głównych skutkach wypadków drogowych - obrażenia ciała doznane przez poszkodowanych, strata bliskiej osoby w wyniku wypadku drogowego.

Z tego tytułu naszym klientom w sprawach o odszkodowanie przysługuje szereg roszczeń - zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu, renty, odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowanie za zniszczone w wyniku wypadku mienie (pojazd, ciągnik, telefon, ubranie).



2. Dlaczego Radca Prawny, Adwokat.

Dlaczego w sprawie o odszkodowanie warto korzystać z pomocy doświadczonego w tego typu sprawach Radcy Prawnego, względnie Adwokata.

Powodów jest mnóstwo, omówimy najważniejsze:

•Radca Prawny zapewnia względną równość szans w starciu z Ubezpieczycielem w sporze o odszkodowanie po wypadku drogowym.

Firma Ubezpieczeniowa jest profesjonalistą, mającym szerokie, profesjonalne kadry, biegłych, specjalistów, Adwokatów i Radców Prawnych, nie mówiąc już o przewadze finansowej, która jest ogromna.

Warto w sporze z takim ,,kolosem,, mieć wsparcie kogoś, kogo wiedza i doświadczenie będą bezcenne.

•Radca Prawny lub Adwokat, najczęściej pobierze 2-3 krotnie niższe wynagrodzenie od tzw. Firm Odszkodowawczych, które stają się pośrednim, niepotrzebnym ogniwem między poszkodowanym a Radcą Prawnym lub Adwokatem, mającym prowadzić sprawę o odszkodowanie.

W przypadku Radcy Prawnego lub Adwokata, prowizja od odszkodowania w dużej sprawie nie powinna przekraczać 10-20% brutto.

•Radca Prawny, Adwokat zna bardzo dobrze procedury likwidacji szkody, procedury cywilne i karne, terminy, wymogi formalne, przesłanki. Dzięki temu unikniesz przegrania sprawy na elementach, których nawet nie bierzesz pod uwagę, z uwagi na fakt iż nie znasz prawa na takim poziomie zaawansowania.

•Radca Prawny lub Adwokat będzie cię reprezentował w sprawie karnej, w sprawie o odszkodowanie, na etapie likwidacji szkody, w czynnościach, które będą się dla ciebie wiązały z bardzo wysokim stresem, w takich sytuacjach dobrze mieć wsparcie, wiem to od klientów, z którymi takie sprawy prowadzę od 15 lat. Sprawy o odszkodowanie, szczególnie te śmiertelne, należą do najcięższych emocjonalnie spraw obok spraw rozwodowych i spraw przestępstw seksualnych.,

•Radca Prawny lub Adwokat nie pozwoli Ci podpisać niekorzystnej ugody, doradzi kwoty o jakie najlepiej wystąpić do Sądu czy do Ubezpieczyciela. Innymi słowy, nie pozwoli Cię wykorzystać Ubezpieczycielowi.

•Uzyskasz zdecydowanie większe odszkodowanie, niż jakbyś wystąpił o nie samodzielnie lub z pomocą firmy odszkodowawczej idącej na ilość, nie stawiającej na jakość.

•Radca Prawny, Adwokat ,,zdejmie Ci z głowy,, znaczną część obowiązków, którymi po wypadku nikt rozsądny nie ma ochoty się zajmować.

•Z Radcą Prawnym lub Adwokatem sprawa pójdzie znacznie sprawniej niż gdy będzie sam próbował ,,siłować,, się z wszystkimi procedurami, wymaganiami, przepisami.



3. Zgłoszenie Szkody Ubezpieczycielowi sprawcy wypadku.

Pierwszym etapem prowadzenia sprawy o odszkodowanie po wypadku drogowym w którym pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata będzie bardzo pomocna jest zgłoszenie szkody Ubezpieczycielowi sprawcy wypadku.

Jeżeli auto sprawcy wypadku w dniu zdarzenia było ubezpieczone w PZU, to roszczenia najlepiej skierować bezpośrednio do PZU S.A. jako podmiotu przyjmującemu na siebie odpowiedzialność finansową.

Oczywiście, szkodę możemy zgłosić sprawcy wypadku, ale nie jest to korzystne w praktyce.

Zgłoszenie Szkody rozpoczyna pierwszy etap postępowania odszkodowawczego, tzw. Postępowanie likwidacyjne.

Zgłoszenie szkody to pismo, w którym przedstawiamy nasze żądania i dowody na ich poparcie, jest w znacznej części zbliżone do pozwu o odszkodowanie, choć nie tak formalne.

By to zrobić, trzeba zebrać potrzebne dokumenty do udowodnienia zasadności odszkodowania.

Najczęściej są to:

-akta karne z etapu śledztwa, wskazujące na przebieg wypadku, ważność polisy, osobę sprawcy, okoliczności istotne do ustalenia zasady odpowiedzialności, ewentualnego przyczynienia, okoliczności wyłączających itp.

-dokumenty potwierdzające więzi rodzinne, akty stanu cywilnego, dowody osobiste, zdjęcia rodzinne, nagrania, itp.

-dokumentacja medyczna z leczenia,

-dokumenty potwierdzające dochody zmarłego, PITy, zaświadczenia,

-opisy relacji rodzinnych, sytuacji poszkodowanego po wypadku,

-inne.

Ubezpieczyciel może oczekiwać dostarczenia mu innych dokumentów, często nie dołączonych do zgłoszenia szkody. Obowiązkiem poszkodowanego jest współdziałanie z Ubezpieczycielem w wyjaśnieniu okoliczności potrzebnych do ustalenia zakresu szkody i wysokości odszkodowania powypadkowego.

W trakcie postepowania likwidacyjnego Ubezpieczyciel może wymagać przeprowadzenia z poszkodowanymi tzw. Wywiadu. Odbywa się on najczęściej w miejscu zamieszkania poszkodowanych, często pracownicy ubezpieczyciela przepytują sąsiadów, pytają sołtysa, na posterunku. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacjami wręcz śledzenia poszkodowanych, celem weryfikacji zasadności roszczeń.

Etap likwidacji kończy się wydaniem tzw. Decyzji uznaniowych, w których Ubezpieczyciel przyznaje właściwe jego zdaniem renty, odszkodowania, zadośćuczynienia. Decyzje te, są najczęściej tak żałośnie niskie, że jedynym rozwiązaniem jest kierowanie sprawy o odszkodowanie na drogę sądową.


4. Sprawa Karna z wypadku drogowego.


Wypadek drogowy - wszczęcie śledztwa, sprawa sądowa.

Bardzo ważny etapem starań o odszkodowanie po wypadku drogowym jest sprawa karna. Sprawa Karna to postępowanie prowadzone przez Prokuraturę (śledztwo) lub Sąd (sprawa sądowa) wobec sprawcy wypadku drogowego. Ma na celu ustalenia osoby sprawcy winnego spowodowania wypadku drogowego i wymierzeniu mu konsekwencji karnych.

Na tym etapie pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata jest bardzo ważna i może istotnie przełożyć się na uzyskanie odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku drogowego.

Nasza Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów praktycznie zawsze reprezentuje poszkodowanych w wypadkach drogowych w sprawach karnych. Najczęstszym wyjątkiem są sytuacje, gdy sprawcą wypadku drogowego jest osoba bliska poszkodowanym (np. syn zmarłej, siostra zmarłej, mąż) i poszkodowani nie chcą dokładać jej stresu.

Najczęściej sprawy karne z wypadków drogowych trwają od około 1 roku do nawet 10 lat. Wszystko zależy od okoliczności wypadku drogowego, materiału dowodowego, sposobu jego zebrania i zabezpieczenia, okoliczności życiowych.

•W SR w Lubartowie prowadziliśmy sprawę karną, która trwała niemal 10 lat, Sąd miał problem z ustaleniem, która z dwóch osób, które przeżyły wypadek prowadziła auto (w aucie było 6 osób, 4 zginęły). Sprawa o odszkodowanie skończyła się szybciej niż sprawa karna, co rzadko się zdarza.

•W SR w Hrubieszowie prowadziliśmy sprawę karną z wypadku drogowego, która trwała 8 miesięcy od momentu wszczęcia śledztwa. Sprawca poddał się dobrowolnie karze.


Pełnomocnik w sprawie karnej z wypadku drogowego.

Poszkodowany może być w sprawie karnej reprezentowany przez pełnomocnika będącego Adwokatem lub Radcą Prawnym. Adwokat i Radca Prawny to profesjonalni pełnomocnicy w sprawach o odszkodowanie i sprawach karnych z wypadków drogowych.


Art. 87. [Udział pełnomocnika]

§ 1. Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika.


Art. 88. [Uprawnienie do pełnienia roli pełnomocnika]

§ 1. Pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny lub radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie w sprawach karnych możliwości Adwokata i Radcy Prawnego, jeżeli chodzi o pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych są identycznie, co oznacza, że nie ma znaczenia, czy poszkodowany ma pełnomocnika będącego Adwokatem czy Radcą Prawnym, ważne jest, co ten pełnomocnik ,,ma w głowie,, jaką ma wiedzę i doświadczenie, jak myśli w czasie prowadzenia sprawy.


Wpływ sprawy karnej na zasadność odszkodowania, wysokość odszkodowania, przyczynienie.

Co bardzo ważne, prowadzenie sprawy karnej, udział w niej, jej wynik, bardzo często warunkuje uzyskanie odszkodowania powypadkowego lub ma istotny wpływ na wysokość odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku.

Przykładowo, w sprawie karnej mogą być ustalone okoliczności uzasadniające przyczynienie się poszkodowanego do szkody - co istotnie zmniejszy odszkodowanie z polisy OC sprawców wypadku dla osoby, która doznała w wypadku obrażeń ciała lub dla osób, które w wypadku drogowym straciły osobę bliską.

Przykład:

•Pieszy poruszał się nieprawidłowo po jezdni - przyczynienie 30%.

•Spożywanie alkoholu z kierowcą przed jazdą, pomysł pojechania po alkohol do sklepu - 30-70% przyczynienia.

O wiele trudniej uzyskać odszkodowanie po wypadku drogowym, gdy osoba, którą uważamy za sprawcę wypadku zostaje uniewinniona lub śledztwo zostaje umorzone.

Prawo jednak nie wyłącza w takiej sytuacji możliwości uzyskania odszkodowania powypadkowego - art. 11 KPK mówi, że tylko wyrok karny jest dla Sądu wiążący, co oznacza, że w pozostałym zakresie Sąd Cywilny może czynić własne ustalenia.

Mieliśmy już takie sprawy, gdzie karna sprawa była umarzana lub sprawca był uniewinniany a mimo to, poszkodowani w wypadku uzyskiwali odszkodowania.

Przykładowo:

W SO w Zamościu uzyskaliśmy około 400 000, 00zł odszkodowania po wypadku, w sprawie którego prokuratura umorzyła postępowanie z powodu braku znamion czynu zabronionego - co oznacza, że czynu kierowcy nie uznano za przestępstwo.


Oskarżyciel posiłkowy w sprawie wypadku drogowego:

Istotną instytucją w sprawie karnej, która pozwala realizować interesy prawne poszkodowanych w wypadkach drogowym jest instytucja oskarżyciela posiłkowego. Jest to rola procesowa podobna do roli Prokuratora. Korzystanie z niej daje nam wiele istotnych uprawnień (strona w procesie, prawo do składania wniosków, oświadczeń, zaskarżania orzeczeń itp.) co ma ogromny wpływ na uzyskanie odszkodowania komunikacyjnego.

Oświadczenie o zamiarze działania jako oskarżyciel posiłkowy można złożyć do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie.


Art. 54. [Uboczny oskarżyciel posiłkowy, termin]

§ 1. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.


Odszkodowanie w sprawie karnej.

Sprawa Karna to etap, na którym można uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie, nawiązkę od sprawcy wypadku. Takie ,,odszkodowanie,, jest zasądzane przez Sąd wyrokiem. Wysokości są różne, w naszych sprawach były kwoty od 5 000, 00zł dla dalszej rodziny do 200 000, 00zł dla osób, które w wypadku drogowym doznały bardzo poważnych obrażeń ciała.


Art. 46. [Orzeczenie obowiązku naprawienia szkody]

§ 1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

§ 2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

§ 3. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego.


Bardzo często, gdy sprawca wypadku drogowego zostaje skazany na wyrok w zawieszeniu, zależy mu na tym, by jak najszybciej zapłacić zasądzone świadczenia odszkodowawcze.

Dużo gorzej uzyskać realizację takiego odszkodowania w sprawie karnej, gdy sprawca zostaje skazany na wyrok wielu lat bezwzględnego pozbawienia wolności.


Opinia Biegłego, Przesłuchanie świadków, Oskarżonego a pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata:

Jednym z najważniejszych dowodów w sprawie karnej z wypadku drogowego - jest opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

Opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych ma olbrzymie znaczenie dla odszkodowania, zarówno w sprawie karnej jak i w sprawie cywilnej. Pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata przy opiniach biegłych ma ogromne znaczenie dla sprawy o odszkodowanie wypadkowe i determinuje późniejszą wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego.

Opinia biegłego z rekonstrukcji wypadków drogowych ma udzielić najczęściej odpowiedzi na pytania:

-jak doszło do wypadku drogowego, w którym ktoś zginął lub doznał poważnych obrażeń ciała.

-co było bezpośrednią przyczyną wypadku drogowego, co było przyczynami pośrednimi,

-jakie błędy techniczne i taktyczne zostały popełnione przez uczestników wypadku drogowego,

-jakie były prędkości uczestników wypadku,

-czy osoba piesza, uczestnicząca w wypadku drogowym poruszała się prawidłowo, czy była widoczna, czy zachowała się ostrożnie,

-czy uczestnicy wypadku drogowego podjęli prawidłowe manewry obronne, czy mogli w zaistniałej sytuacji drogowej uniknąć wypadku, ile mieli czasu na podjęcie reakcji.

Opinia Biegłego z rekonstrukcji, jest moim zdaniem najważniejszym dowodem w sprawach wypadków drogowych, najczęściej ma największy wpływ na późniejszą sprawę o odszkodowanie, bardzo często przesądza o zasadności roszczeń lub przyczynieniu się poszkodowanego do szkody, co ma ogromny wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy.

W sprawach karnych z wypadków drogowych najczęściej spotyka się jeszcze następujące opinie:

-Opinia co do trzeźwości uczestników, środków odurzających,

-Opinia co do stanu technicznego pojazdów uczestniczących w wypadku,

-Opinia z zakresu charakterystyki obrażeń, przyczyn śmierci,

-Opinia informatyczna, analiza urządzeń elektrycznych telefon, tablet, smartphone.

Pomoc Radcy Prawnego czy Adwokata przy opiniach biegłych ma ogromne znaczenie, Radca Prawny lub Adwokat, może wnioskować konkretne tezy opinii, opinie skarżyć, podważać w trakcie przesłuchania na rozprawie, wnioskować o kolejne opinie poprzez wykazanie niepełności, niejasności czy sprzeczności opinii.

Brak reprezentacji przez Adwokata lub Radcę Prawnego na tym ,,etapie,, sprawy odszkodowawczej to ogromny błąd. Utrzymanie się w sprawie karnej bardzo niekorzystnej dla poszkodowanego w wypadku opinii biegłego - będzie miało ogromny wpływ na wysokość odszkodowania z polisy OC.

Bardzo istotnym źródłem dowodowym w sprawach wypadków drogowych są zeznania świadków i wyjaśnienia oskarżonego, czy też nagrania monitoringu, kamerek samochodowych. Przykładowo, w jednej z prowadzonych spraw w Zamościu, podejrzana twierdziła, że zmarły wtargnął jej na przejściu prosto pod koła. Nagranie z monitoringu wykazało, że zmarły schodził już ze swojego pasa, a potrącenie pieszego nastąpiło lewą częścią przodu pojazdu (patrząc od strony kierujące).

Opinia biegłego z zakresu wypadków drogowych, to kolejny argument za tym, że w sprawach wypadków drogowych i w sprawach o odszkodowanie z wypadku drogowego, warto korzystać z pomocy Adwokata lub Radcy Prawnego.

Zostałeś poszkodowany w wypadku? Straciłeś bliską osobę lub doznałeś poważnych obrażeń ciała? Nie ryzykuj, skorzystaj z darmowej porady prawnej w sprawach o odszkodowanie z wypadku drogowego i dowiedz się jakie odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę możesz uzyskać.

Pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata, ma ogromną wartość dodatnią w sprawie karnej i w sprawie o odszkodowanie. Z pomocą doświadczonego pełnomocnika w osobie Adwokata lub Radcy Prawnego unikniesz:

-niekorzystnych skutków w sprawie karnej,

-zaniżonego odszkodowania,

-podpisania niekorzystnej ugody o odszkodowanie,

-nerwów, stresu, zniszczonego zdrowia przez samodzielną walkę ze sprawcą lub ubezpieczycielem.

-straty kilku do kilkuset tysięcy złotych odszkodowania powypadkowego (w skrajnych wypadkach nawet miliona złotych)

Pamiętaj, sprawca wypadku najczęściej już po wypadku szuka obrońcy - Adwokata, Radcy Prawnego, nie pozostawaj w gorszej pozycji, masz prawo mieć pełnomocnika, co równa twoje szanse ze sprawcą wypadku.

Z dobrym Adwokatem od odszkodowań lub Radcą Prawnym od odszkodowań możesz wywalczyć sprawiedliwość w sprawie karnej i uzyskać bardzo duże odszkodowanie, zadośćuczynienie i renty!

Zagrożenie ustawowe w sprawach wypadków drogowych:

Obecnie sankcje karne za spowodowanie wypadku drogowego, wodnego lub lotniczego, kształtują się następująco:

Art. 177. [Spowodowanie wypadku komunikacyjnego]

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Za spowodowanie średnich obrażeń ciała (skutki powyżej 7 dni) w wypadku drogowym grozi -do 3 lat pozbawienia wolności.

Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci człowieka w wypadku drogowym - od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 178. [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku]

§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. (do 4.5 roku).

§ 1a. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 lub 4 lub art. 177 § 2, w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości:

1) nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia, (od 3 lat do 16 lat pozbawienia wolności).

2) nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy, a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku. (od 5 lat do 20 lat pozbawienia wolności za wypadek).


Do 4.5 roku pozbawienia wolności grozi za:

spowodowanie średnich obrażeń ciała (powyżej 7 dni) w wypadku drogowym, jeżeli sprawca znajdował się

-w stanie nietrzeźwości lub

-pod wpływem środka odurzającego lub

-zbiegł z miejsca zdarzenia lub

-spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego.

Średni uszczerbek na zdrowiu opisany w art. 157 KK, to uszczerbek na zdrowiu trwający powyżej 7 dni (gdy leczenie, skutki wypadku trwają powyżej 7 dni) a jednocześnie nie będący uszczerbkiem ciężkim z art. 156 § 1 KK.

Mowa tu o sytuacjach, gdy proces leczenia trwa dłużej niż 7 dni - np. złamanie nogi.


Od 3 lat do 16 lat pozbawienia wolności grozi:

za spowodowanie wypadku drogowego gdy sprawca był

-w stanie nietrzeźwości lub

-pod wpływem środka odurzającego lub

-zbiegł z miejsca zdarzenia lub

-spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego,

jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy drogowej jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

*Opracowanie celowo ogranicza się do wypadków i katastrof drogowych (bez wypadków w ruchu wodnym lub powietrznym).


Od 5 lat do 20 lat pozbawienia wolności grozi:

za spowodowanie wypadku drogowego gdy sprawca był

-w stanie nietrzeźwości lub

-pod wpływem środka odurzającego lub

-zbiegł z miejsca zdarzenia lub

-spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego,

jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka.


Skarżenie wyroku, apelacja, kasacja:


Jeżeli w sprawie karnej z wypadku drogowego jesteśmy oskarżycielem posiłkowym, to możemy odwołać się od wyroku, jeżeli uważamy, że narusza on nasze interesy w sprawie karnej jako poszkodowanych.

Bardzo dobrze gdy jesteśmy reprezentowani w sprawie karnej przez Adwokata lub Radcę Prawnego, wówczas pełnomocnik profesjonalny przeanalizuje uzasadnienie wyroku pod kątem ewentualnych błędów, które są dla nas niekorzystne, zaskarży zbyt łagodną karę dla sprawcy itp.

Jak widać pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata w sprawie karnej lub w sprawie odszkodowawczej jest ogromna, poszkodowani często nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele czynności dokonuje w ich imieniu i dla ich dobra Radca Prawny lub Adwokat.

Jeżeli bierzesz udział w sprawie karnej z wypadku drogowego i rozważasz skorzystać z pomocy pełnomocnika profesjonalnego - w osobie Adwokata lub Radcy Prawnego - skorzystaj z darmowych porad prawnych świadczonych przez naszą Kancelarię dla spraw o odszkodowanie. Darmowe porady prawne mają na celu zwiększyć świadomość poszkodowanych w wypadkach drogowych co do ich praw i obowiązków. Darmowych porad prawnych w sprawach o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku udzielają Radcy Prawni i Adwokaci naszej Kancelarii.

Przykłady spraw, wyroki:

•W sprawie karnej przed SR w Lipsku w sprawie wypadku drogowego z 2018r (zderzenie Pojazdu Ciężarowego z Osobowym) zapadł wyrok skazujący ale Sąd nie zabrał sprawcy wypadku drogowego uprawnień do prowadzenia wypadków, w wyniku apelacji Radcy Prawnego naszej Kancelarii został orzeczony przez SO w Radomiu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na 3 lata.

•W sprawie karnej przed SR w Otwocku w sprawie wypadku drogowego z 2014r (potrącenie dziecka) zapadł wyrok skazujący 8 lat pozbawienia wolności. W wyniku apelacji Radcy Prawnego naszej Kancelarii SO w Warszawie zmienił wyrok Sądu I Instancji i skazał sprawcę wypadku drogowego na 12 lat pozbawienia wolności - maksymalna kara za wypadek drogowy w ówczesnych stanie prawnym.

•W sprawie karnej przed SR i SO w Grójcu, w której reprezentowaliśmy poszkodowanych Sądy skazały sprawcę wypadku w którym zginęły 4 osoby na karę 8 lat pozbawienia wolności, okolicznościami łagodzącymi, które wpłynęły na to, że Sądy nie skazały sprawcy na 12 lat pozbawienia wolności (maksymalna kara) były uprzednia niekaralność, młody wiek, zgoda zmarłych na wspólną jazdę autem po spożywaniu alkoholu.

•W sprawie karnej przed SR w Płońsku, w której nasz Radca Prawny reprezentował poszkodowanych SR skazał sprawcę na 2 lata pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku śmiertelnego (zderzenie dwóch pojazdów w 2020r). W wyniku naszej apelacji SO w Płocku zaostrzył karę sprawcy za spowodowanie wypadku i zwiększył karę pozbawienia wolności do 4 lat.

•W sprawie karnej z wypadku drogowego rozpoznawanej przez SR w Lubartowie, SR skazał sprawcę na 1.5 roku pozbawienia wolności i orzekł 200 000zł dla poszkodowanej w wypadku. W wyniku apelacji radcy prawnego naszej Kancelarii, kara została zwiększona przez SO w Lublinie do 2 lat pozbawienia wolności. W wypadku z 2021r., zginęła jedna osoba a druga doznała ciężkich obrażeń ciała.


Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna