Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Tymczasowe aresztowanie w sprawach wypadków drogowych, wypadków rolniczych, wypadków przy pracy:

Tymczasowe Aresztowanie – Ogólnie.

Bardzo często w sprawach wypadów drogowych, wypadków przy pracy lub wypadków rolniczych ma miejsce stosowanie przez Sąd lub Prokuraturę tzw. Środków zapobiegawczych.

Jednym z takich środków zapobiegawczych, mającym największą dolegliwość, bo będącym środkiem zapobiegawczym o charakterze izolacyjnym (faktycznie pozbawia wolności) jest tymczasowe aresztowanie.

W sprawach o odszkodowanie z wypadków, które prowadzimy, bardzo często reprezentujemy naszych klientów także w sprawach karnych, przeciwko sprawcom wypadków.

Odszkodowania powypadkowe, darmowe porady prawne, radca prawny, adwokat, prawo karne, sprawy wypadkowe.

Tymczasowe Aresztowanie – Sprawy wypadkowe.

Tymczasowe aresztowanie w sprawach wypadkowych najczęściej jest stosowane gdy:

-skutki wypadku są szczególnie tragiczne (śmierć jednej osoby lub kilku osób, ciężkie obrażenia ciała),

-sprawca był w czasie powodowania wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego,

-istnieje potrzeba zabezpieczenia przez zastosowanie tymczasowego aresztowania prawidłowego toku postępowania,

-istnieje realna obawa ucieczki, matactwa, co uniemożliwi skazanie i wykonanie kary,

-sprawcy grozi bardzo wysoka kara od 8 do 20 lat pozbawienia wolności.


Tymczasowe Aresztowanie a Kara za popełnione przestępstwo.

Poszkodowani w sprawach wypadków drogowych, wypadków przy pracy czy wypadków w rolnictwie bardzo często oczekują, że sprawca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających spowodował szczególnie tragiczny wypadek, będzie tymczasowo aresztowany, szczególnie wtedy gdy grozi mu wysoka kara a istnieje obawa ucieczki przed jej wykonaniem.

Takie oczekiwanie ma swoje uzasadnienie, trzeba jednak pamiętać o tym, jakie są cele tymczasowego aresztowania w sprawach karnych.

Tymczasowe aresztowanie, o czym bardzo wielu poszkodowanych w wypadkach nie wie, nie jest karą – to bardzo ważne, NIE JEST TO KARA WOBEC SPRAWCY, jest to środek, mający umożliwić skazanie danej osoby zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Karnego i zasad w nim zawartych, umożliwić prawidłowe procedowanie Sądu i Prokuratury.


Tymczasowe aresztowanie - Przesłanki ogólne.

Tymczasowe aresztowanie można stosować gdy:

-istnieje potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, przy czym zagrożenie dla prawidłowego toku postępowania musi być realne, nie może być tylko hipotetycznym założeniem ze strony oskarżyciela czy pokrzywdzonych,

-gdy zebrane dotychczas dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo,

-w postępowaniu przygotowawczym wydano wobec sprawcy postanowienie o przedstawieniu zarzutów (jest już podejrzanym).


Tymczasowe Aresztowanie – Przesłanki szczególne.

Tymczasowe aresztowanie można stosować, jeżeli zachodzi:

-uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu.

-uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

-jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat,

-albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.

Najczęściej w sprawach wypadkowych poszkodowani boją się, że sprawca ucieknie lub będzie się ukrywał. Obawy ucieczki lub ukrycia muszą być realne, mieć podstawę w materiale dowodowym zebranym w sprawie.

Obawa matactwa może być uzasadniona dotychczasowymi próbami zacierania śladów (np. przemieszczania pojazdu, ciał, elementów, wpływ na świadków, itp.).


Procedura zastosowania Tymczasowego Aresztowania.

Najważniejsze zasady stosowania tymczasowego aresztowania:

-O tymczasowym aresztowaniu zawsze orzeka Sąd – Postanowieniem.

-Odpowiedni wniosek w postępowaniu przygotowawczym o zastosowanie składa Prokurator.

-wniosek musi zawierać:

a. wymienione dowody wskazujące na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo,

b. wskazanie okoliczności przemawiających za istnieniem zagrożeń dla prawidłowego toku postępowania lub możliwości popełnienia przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa

c. wskazanie podstawy stosowania tego środka zapobiegawczego i konieczności jego stosowania.

-na etapie sprawy sądowej, wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania mogą składać oskarżyciele posiłkowi – poszkodowany w wyniku wypadku drogowego (obrażenia ciała, osoby bliskie zmarłego w wyniku wypadku).

-w trakcie trwania sprawcy Sądowej, o tymczasowym aresztowaniu może orzekać Sąd prowadzący sprawę, z urzędu.

-Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, jeżeli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy.

Tymczasowe Aresztowanie to ostateczność, stosuje się je wówczas, gdy inne środki zapobiegawcze nie zabezpieczą prawidłowego toku postępowania karnego.


Zażalenie w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Od postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania lub nie zastosowaniu służy zażalenie.

Od wydanego na skutek zażalenia postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, przysługuje zażalenie do innego równorzędnego składu sądu odwoławczego.

Na postanowienia Sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania zażalenia mogą składać:

-Prokurator,

-Podejrzany,

-Obrońca,

-Pokrzywdzony,

-Pełnomocnik Pokrzywdzonego.


Odstąpienie, wyłączenie tymczasowego aresztowania.

Kodeks Postępowania Karnego przewiduje sytuacje gdy należy odstąpić od stosowania tymczasowego aresztowania. Chodzi tu o sytuacje życiowe, dotyczące osoby podejrzanego – oskarżonego, czy też jego najbliższych, których sytuacja życiowa jest uzależniona od jego osoby.

Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:

-spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo;

-pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.

Jeżeli chodzi o przesłanki zdrowotne, chodzi tu o sytuacje, gdy z uwagi na tymczasowe aresztowanie, podejrzany – oskarżony, nie będzie miał dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.

Uzasadnienie dla odstąpienia od tymczasowego aresztowania musi być oparte o opinię biegłego, posiadającego wiadomości specjalne z zakresu medycyny, który potwierdzi, że podejrzany wymaga opieki w warunkach wolnościowych.

Jeżeli chodzi o przesłanki życiowe, to mamy tu do czynienie z zagrożeniem dla podstaw egzystencji osoby podejrzanego, jego bliskich, potrzebą kontynuacji nauki (matura), opieka nad osobą bliską, która jest niepełnosprawna.

Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, gdy:

-na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.

Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku.

Ograniczenia wskazane powyżej (dotyczące łagodności kary) nie mają zastosowania, gdy oskarżony ukrywa się, uporczywie nie stawia się na wezwania lub w inny bezprawny sposób utrudnia postępowanie albo nie można ustalić jego tożsamości.

Radca Prawny odszkodowania powypadkowe, pomoc prawna po wypadku, adwokat sprawy karne z wypadków drogowych, dochodzenie odszkodowań z OC sprawcy od Ubezpieczycieli, odszkodowania komunikacyjne. Darmowe porady prawne w sprawach odszkodowań z wypadków drogowych, wypadków przy pracy, wypadków w rolnictwie.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna