Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

bezpłatna konsultacja

Baza wiedzy

Sąd Apelacyjny w Krakowie: Odpowiednio wysokie odszkodowanie za śmierć rodziców i rodzeństwa.

ZAKRES TEMATYCZNY:

-Kryteria wymiaru odpowiednio wysokiego zadośćuczynienia za śmierć 4 osób bliskich.

-160.000zł dla powoda za śmierć 4 osób bliskich w wypadku drogowym, rodziców i rodzeństwa.

-Odszkodowania przyznawane przez Sąd Okręgowy w Kielcach i Sąd Apelacyjny w Krakowie.

I ACa 1100/15, Cel zadośćuczynienia. - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 20 listopada 2015 r. I ACa 1100/15


W każdym przypadku przyznania zadośćuczynienia tak na podstawie art. 445 § 1 k.c., 446 § 4 k.c. jak i 448 k.c. celem jest zrekompensowanie doznanej krzywdy. Celem zadośćuczynienia przewidzianego w art. 446 § 4 k.c jest kompensacja doznanej krzywdy, w tym przypadku złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji. Zadośćuczynienie to odzwierciedla w formie pieniężnej rozmiar krzywdy, która nie zależy od statusu materialnego pokrzywdzonego.


Dwoje powodów starało się o odszkodowanie za stratę rodziców i dwójki rodzeństwa w wypadku drogowym w 2011r.


W toku wcześniejszego postępowania likwidacyjnego strona pozwana uznała swoją odpowiedzialność i wypłaciła każdemu z powodów kwoty po 70.000 zł na podstawie art. 446 § 4 k.c., w tym po 20.000 zł wskutek śmierci rodziców i po 15.000 zł wskutek śmierci rodzeństwa.


Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2015 r. Sad Okręgowy w Kielcach zasądził od strony pozwanej na rzecz każdego z powodów dodatkowo kwoty po 50.000 zł zadośćuczynienia.


Zmarli członkowie rodziny mieli odpowiednio: rodzice 51l i 49l, rodzeństwo 23l, 17l. Za wypadek odpowiedzialność odszkodowawczą ponosił Niemiecki Zakład Ubezpieczeń.

SO w Kielcach uznał za właściwe zadośćuczynienia kwoty po 120.000zł na rzecz każdego z powodów za stratę w wypadku 4 osób. Powodowie odwołali się od wyroku do SA w Krakowie.


Zdaniem Sądu Apelacyjnego, by przyznane powodom zadośćuczynienie spełniło swoją funkcję kompensacyjną powinno być podwyższone do łącznej kwoty (wraz z wypłaconą przed procesem kwotą 70.000 zł) 160.000 zł na rzecz każdego z powodów. Właśnie z uwagi na kompensacyjny charakter zadośćuczynienia, jego wysokość powinna być ekonomicznie odczuwalna. W przeciwnym wypadku nie dojdzie do przywrócenia równowagi zakłóconej skutkami zaistniałego czynu niedozwolonego.

PODSUMOWANIE:

*Pamiętaj, że każda sprawa powinna być oceniona indywidualnie przez Adwokata, Radcę Prawnego, każda sprawa o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym jest inna, ma tylko sobie właściwe okoliczności, oprócz tych zasadniczo wspólnych, podobnych.

*Dobry Adwokat, Radca Prawny, mający duże doświadczenie w sprawach o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym, potrafi ocenić z bardzo wysokim prawdopodobieństwem ile w danej sprawie można uzyskać oraz to ile poszczególni sędziowie z danej apelacji w danej sprawie i okolicznościach mogą zasądzić.

*Bardzo ważne jest by pewne okoliczności szczególnie wyeksponować a pewne pominąć, nie wskazywać na nie.

*Najlepiej powierz sprawę o odszkodowanie z wypadku drogowego specjalistom od odszkodowań, Radcy Prawnemu lub Adwokatowi, którzy stale specjalizują się w sprawach odszkodowań z wypadków, taka decyzja znacznie zwiększy twoje szanse na wysokie odszkodowanie w starciu z Firmą Ubezpieczeniową i zapewni profesjonalną pomoc prawną w sprawie karnej.

*Pierwszy krok do wysokiego odszkodowania to wybór dobrego Radcy Prawnego od odszkodowań (specjalizującego się w dochodzeniu odszkodowań z wypadków drogowych), to podstawa by uzyskać maksymalnie wysokie odszkodowanie.

*Adwokat czy Radca Prawny wyspecjalizowany w tego typu sprawach, uzyska najwyższe możliwe odszkodowanie, a najczęściej poprowadzi sprawę o odszkodowanie z wypadku drogowego za 2-3 razy niższe wynagrodzenie od tak zwanych firm odszkodowawczych.

*Moja Kancelaria specjalizuje się tylko w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osób bliskich, warto nam zaufać.

*Wstępne porady, analiza dokumentów odnośnie sprawy o odszkodowanie po śmierci osób bliskich są darmowe.

*W sprawach wypadków śmiertelnych dojeżdżamy do klientów w całym kraju, prowadziliśmy już sprawy klientów z Gdańska, Kołobrzegu, Elbląga.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Bezpłatna konsultacja