W sprawach o odszkodowanie:
darmowa porada prawnaZakres tematyczny:
•Wypadek drogowy art. 177 KK – odpowiedzialność karna.
•Zaostrzenie odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego.
•Wypadek drogowy spowodowany w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków.
•Ucieczka z miejsca wypadku, konsekwencje prawne.
•Odszkodowania powypadkowe, pomoc prawna Radcy Prawnego, Adwokata.
•Odszkodowania z OC sprawcy, sprawa karna istota reprezentacji przez Adwokata, Radcę Prawnego.
•Oskarżenie posiłkowe w sprawie karnej z wypadku drogowego.
•Nawiązka, odszkodowanie, zadośćuczynienie, dochodzenie w sprawie karnej.
•Darmowe porady prawne w sprawach karnych, sprawach o odszkodowanie.
•Radca Prawny odszkodowania, Adwokat odszkodowania.
I. Wypadek drogowy – art. 177 Kodeksu Karnego, odpowiedzialność karna:
Wypadek drogowy powoduje wszczęcie z urzędu postępowania karnego w celu ustalenia przyczyny wypadku drogowego oraz jego sprawcy.
Artykuł 177 Kodeksu Karnego przewiduje typ podstawowy przestępstwa spowodowania wypadku drogowego.
Zagrożenie Karne przewidziane w tym przepisie kształtuje się w zakresie do maksymalnie 8 lat pozbawienia wolności.
Art. 177. [Spowodowanie wypadku komunikacyjnego]
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.
II. Zaostrzenie odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego.
Zaostrzenie odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego przewiduje art. 178 KK.
W sprawach wypadków drogowych zachodzą często tzw. znamiona kwalifikujące, znacznie zaostrzające odpowiedzialność sprawcy wypadku, należą do nich:
-popełnienie czynu zabronionego w stanie nietrzeźwości,
-popełnienie czynu pod wpływem środka odurzającego,
-ucieczka z miejsca zdarzenia,
-wprawienie się w stan odurzenia po popełnieniu czynu, a przed zbadaniem zawartości środka w organizmie.
Jedyną przewidzianą wówczas karą, jest kara pozbawienia wolności a dolna i górna granica ustawowego zagrożenia są znacznie podniesione.
Art. 178. [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku]
§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się:
-w stanie nietrzeźwości lub
-pod wpływem środka odurzającego lub
-zbiegł z miejsca zdarzenia lub
-spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego,
sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości
od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 1a. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 lub 4 lub art. 177 § 2, w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości:
1) nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia,
2) nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy (30 lat), a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku.
§ 3. 5 W razie skazania, o którym mowa w § 1 lub 1a, sąd może orzec przepadek, o którym mowa w art. 44b, a orzeka go, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.
Jak wskazuje przepis za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym:
-w stanie nietrzeźwości lub
-pod wpływem środka odurzającego lub
-w połączeniu ze zbiegnięciem z miejsca zdarzenia lub,
-w połączeniu ze spożywaniem alkohol lub zażywaniem środka odurzającego po popełnieniu czynu a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego,
Może być wymierzona kara pozbawienia wolności od 5 lat do nawet 20 lat.
Jeżeli wypadek uznany zostanie za katastrofę może być wymierzona kara pozbawienia wolności od 5 lat do nawet 30 lat.
Stanu nietrzeźwości ma miejsce wówczas, gdy
-zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
-gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Ucieczka z miejsca wypadku ma miejsce gdy „sprawca oddala się z miejsca wypadku w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości, okoliczności zdarzenia i stanu nietrzeźwości (na tle art. 178 k.k. także pozostawania pod wpływem środka odurzającego)” (wyrok SN z 15.03.2001 r., III KKN 492/99).
III. Odszkodowania powypadkowe, pomoc prawna Radcy Prawnego, Adwokata.
Po wypadku drogowym warto korzystać z pomocy Radcy Prawnego lub Adwokata. Pomoc przyda się bardzo w sprawie o odszkodowanie z OC sprawcy ale także w sprawie karnej przeciwko sprawcy wypadku drogowego.
Reprezentacja w sprawie karnej jest bardzo ważna, pokrzywdzony może działać w karnej sprawie poprzez Adwokata, Radcę Prawnego jako oskarżyciel posiłkowy, co daje mu ogromny wpływ na sprawę karną (wnioski, apelacje, zażalenia, itp.).
W sprawie karnej można dochodzić nawiązki, odszkodowania, zadośćuczynienia (sprawca i Ubezpieczyciel odpowiadają za jedno zdarzenie ale z innych tytułów prawnych).
Poszkodowanym w wypadkach drogowych oferujemy darmowe porady prawne. Darmowe porady prawne dotyczą tylko spraw o odszkodowania z wypadków drogowych i spraw karnych z wypadków drogowych. Darmowych porad prawnych udziela Radca Prawny lub Adwokat.
Prowadzimy tylko sprawy o odszkodowania za śmierć bliskiej osoby lub za poważne obrażenia ciała. Od 15 lat reprezentujemy ofiary wypadków jak i ich bliskich w sprawach karnych i procesach o odszkodowanie przeciwko Firmom Ubezpieczeniowym.
Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.
W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.
Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.
Usługi
Szybki kontakt
Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22,
Al. Jana Pawła II 22,
00-133 Warszawa