Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Niepoczytalność sprawcy wypadku drogowego a odpowiedzialność Ubezpieczyciela w sprawie o odszkodowanie z OC sprawcy:

Zakres Tematyczny:

•Odpowiedzialność cywilna za spowodowanie wypadku drogowego, polisa OC sprawcy wypadku.

•Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych po wypadku drogowym.

•Zasada Ryzyka, odpowiedzialność cywilna Zakładu Ubezpieczeń.

•Zasada Winy, odpowiedzialność cywilna Zakładu Ubezpieczeń.

•Zasada Słuszności, wyjątkowe sytuacje dochodzenia odszkodowania.

•Niepoczytalność sprawcy wypadku drogowego a kwestia winy.

•Wyłączenie odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń przy niepoczytalności sprawcy.

•Brak skazania a odpowiedzialność odszkodowawcza Firmy Ubezpieczeniowej.

•Odszkodowania powypadkowe, przypadki praktyczne, sprawy sądowe.

•Pomoc prawna Radcy Prawnego i Adwokata w sprawach odszkodowań powypadkowych.

•Radca Prawny odszkodowania, Adwokat odszkodowania, odszkodowania komunikacyjne.

•Darmowe porady prawne odszkodowania.

•Odszkodowania śmierć osoby bliskiej, odszkodowania za urazy ciała.


I. Niepoczytalność sprawcy wypadku drogowego.

Rzadko ale jednak, zdarzają się na polskich drogach wypadki drogowe, których sprawcami są osoby niepoczytalne.

Taka sytuacja rodzi poważne problemy, szczególnie gdy mamy do czynienia z wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym – np. męża, ojca, syna, brata, czy ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

W takich sytuacjach najczęściej możliwe są do uzyskania od Ubezpieczyciela bardzo wysokie odszkodowania z OC sprawcy, ale może się okazać, że nie będzie ich można uzyskać w tym konkretnym przypadku.

Niepoczytalność sprawcy jest okolicznością wyłączającą winę w rozumieniu prawa karnego, a co za tym idzie odpowiedzialność odszkodowawczą zakładu ubezpieczeń z tytułu szkód wypadkowych.

Okoliczność niepoczytalności sprawcy wyłącza odpowiedzialność na zasadzie winy, nie donosi się do odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.

Czym jest niepoczytalność sprawcy wypadku drogowego i jaki przepis ją reguluję???.

Niepoczytalność sprawcy wypadku drogowego określa art. 31 Kodeksu Karnego – jest to osoba, która z powodu pewnych czynników (choroby psychiczna, upośledzenie umysłowe, inne zakłócenia czynności psychicznych) nie mogła w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub kierować swoim postępowaniem.


Art. 31. [Niepoczytalność, poczytalność ograniczona. Warunki odpowiedzialności karnej]

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Jeżeli w sprawach karnych zachodzą uzasadnione wątpliwości co do stanu psychicznego sprawcy, organ prowadzący postępowanie (Prokurator, Sąd) może powołać opinię biegłych w celu stwierdzenia, jaki był stan jego psychiki w czasie czynu.

Opinię w tym przedmiocie sporządza kilku biegłych sądowych, najczęściej dwóch lekarzy psychiatrów i psycholog.


Są trzy kodeksowe przyczyny niepoczytalności sprawcy:

-upośledzenie umysłowe,

-choroba psychiczna,

-inne zakłócenia czynności psychicznych.


Konsekwencją jest:

–brak zdolności rozpoznania znaczenia czynu,

-brak zdolności pokierowania swoim postępowaniem przez sprawcę.


Sprawca, który wprawił się w stan odurzenia, odpowiada jak w pełni poczytalny sprawca, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:

-sprawca wprawił się w stan odurzenia dobrowolnie;

-sprawca przewidywał lub mógł przewidzieć, że stan odurzenia może spowodować u niego wyłączenie lub ograniczenie poczytalności.



II. Zasada Ryzyka, Zasada Winy:

Niepoczytalność sprawcy sprawia, że nie można mu przypisać winy. Ma to ogromne znaczenie dla spraw o odszkodowanie. W pewnych sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela oparta jest o zasadę ryzyka a w pewnych o znacznie surowszą zasadę winy.

Zasada Ryzyka (bez przesłanki winy) odnosi się do uczestników ruchu drogowego, którzy najbardziej zasługują na ochronę – pieszy, rowerzysta, pasażer. Brak winy sprawcy w takiej sytuacji nie wyłączy odpowiedzialności odszkodowawczej.

Zasada Winy – odnosi się do sytuacji zderzenia dwóch pojazdów, a niepoczytalność powoduje, że winy sprawcy przypisać nie można. Jeżeli sprawcy winy przypisać nie można, to Zakład Ubezpieczeń, nie ponosi cywilnej odpowiedzialności za tego kierującego.



III. Zasada słuszności, dochodzenie odszkodowania na drodze sądowej:

Istnieją jeszcze tak zwane zasady słuszności, które dają w pewnych sytuacjach szansę na odszkodowanie pomimo niepoczytalności sprawcy w sytuacji zderzenia się dwóch aut.

Ustawodawca przyjął, że w wyjątkowych sytuacjach pozbawienie poszkodowanego odszkodowania jest trudne do przyjęcia i niesprawiedliwe w świetle zasad słuszności, współżycia społecznego.

Wobec tego w szczególnie uzasadnionych przypadkach Sądy przyznają poszkodowanym odszkodowanie mimo iż zakład odpowiedzialności ubezpieczał pojazd, którym szkodę wyrządził sprawca niepoczytalny w czasie czynu.

,,Szczególnym, wyraźnie wskazanym przez ustawodawcę powodem zasądzenia odszkodowania może być różnica stanu majątkowego poszkodowanego i zobowiązanego do odszkodowania, odpowiedzialność na zasadzie słuszności powinna być traktowana jako wyjątek,, -tłumaczy prof. Marcin Orlicki.



IV. Darmowe porady prawne odszkodowania powypadkowe:

Każdą sprawę o odszkodowanie po wypadku drogowym, szczególnie w tych przypadkach gdzie w grę wchodzą kwoty od 100.000zł – do ponad milion złotych, warto skonsultować z doświadczonym Radcą Prawnym lub Adwokatem, ryzyko błędów jest zbyt kosztowne a pomoc profesjonalnego pełnomocnika – Adwokata, Radcy Prawnego, to ułamek tej kwoty.

Nasza Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów oferuje darmowe porady prawne w sprawach o odszkodowanie.

Darmowe porady prawne dotyczą tylko spraw o odszkodowania za śmierć bliskiej osoby i spraw o odszkodowanie za urazy ciała, uszczerbek na zdrowiu.

Darmowych porad prawnych w sprawach o odszkodowanie z OC sprawcy udziela Radca Prawny lub Adwokat.

Innych spraw nie prowadzimy. Zapraszamy do kontaktu.


Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna