Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Kto może dochodzić zadośćuczynienia w związku ze śmiercią osoby bliskiej

Zakres tematyczny:

Komu przysługuje zadośćuczynienie, najbliższy członek rodziny.

Uprawnionymi do otrzymania odszkodowania, zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby z reguły są najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Za najbliższych członków rodziny najczęściej uznamy:

  • Małżonka,
  • Dzieci,
  • Rodziców,
  • Rodzeństwo,
  • Dziadków,
  • Wnuków,

Zazwyczaj najsilniejsze relacje rodzinne występują między małżonkami nawzajem oraz rodzicami i dziećmi (w szczególności małoletnimi), jednak w praktyce sądowej zdarzają się dosyć często sytuacje odmienne.

Układ stosunków faktycznych:

Zdarza się że Sąd przyzna zadośćuczynienie zięciowi, synowej, teściowi, teściowej, ojczymowi, macosze, pasierbom, narzeczonej. Wszystko bowiem zależy od tego jak silne więzi łączyły zmarłego z osobą uprawnioną od ich charakteru.

Sąd Najwyższy wyjaśnił bowiem że pokrewieństwo nie stanowi wyłącznego kryterium zaliczenia do najbliższych członków rodziny w rozumieniu art 446 KC a ważniejszy jest układ wzajemnych relacji faktycznych między zmarłym a osobą roszczącą. W trakcie procesu może się okazać że bracia mieli silniejsze relacje niż matka z synem.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 czerwca 2011 r.III CSK 279/10

O tym, kto jest najbliższym członkiem rodziny decyduje faktyczny układ stosunków pomiędzy określonymi osobami, a nie formalna kolejność pokrewieństwa wynikająca w szczególności z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czy ewentualnie z powinowactwa np. wnuczka zmarłego, będąca dzieckiem pozamałżeńskim wychowywana przez babkę, pomimo że matka żyła i była zdolna do alimentacji córki. Aby więc ustalić, czy występujący o zadośćuczynienie jest najbliższym członkiem rodziny nieżyjącego sąd powinien stwierdzić, czy istniała silna i pozytywna więź emocjonalna pomiędzy dochodzącym tego roszczenia a zmarłym.

Pamiętaj

  • O zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby można się starać nawet w związku z wypadkiem który miał miejsce 28.12.1996r i póżniej.
  • Ważniejsza od kolejności pokrewieństwa jest siła faktycznych więzi które łączyły uprawnionego ze zmarłą osobą.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna