W sprawach o odszkodowanie:
darmowa porada prawnaW ramach darmowych porad prawnych w sprawach o odszkodowanie omówimy najczęstsze okoliczności wpływające na obniżenie kwoty odszkodowania.
Teoretycznie odszkodowanie powypadkowe powinno w pełni pokrywać szkodę materialną, koszty leczenia, rehabilitacji, opieki, a nawet stanowić rekompensatę za krzywdę psychiczną. Nie zawsze jednak otrzymamy satysfakcjonującą kwotę świadczenia. Istnieje bowiem szereg okoliczności negatywnie wpływających na jego wysokość. W jakich sytuacjach odszkodowanie może być zmniejszone?
Przyczynienie się poszkodowanego do wypadku:
W trakcie ustalania wysokości odszkodowania powypadkowego zakład ubezpieczeniowy bierze pod uwagę przede wszystkim to, czy poszkodowany w jakimkolwiek stopniu przyczynił się swoim zachowaniem do powstania albo zwiększenia krzywdy. To zasada tak zwanego minimalizowania szkody ujęta w art. 362 Kodeksu cywilnego.
W tym kontekście uwzględnia się nawet czynniki nieumyślne, w tym zarówno podjęte działania, jak i brak odpowiednich czynów. Mowa zatem o między innymi:
Jeśli dopuściliśmy się zachowania, wskutek którego powstała szkoda albo jej wymiar zwiększył się – przyznane nam świadczenia zmniejszają się procentowo, na przykład o 20 czy 50%.
Jednak nie istnieją przepisy wskazujące, że na podstawie tego typu okoliczności poszkodowany straciłby całość rekompensaty. Aby tak się stało, musiałby on zostać winnym całego zdarzenia.
Brak pełnej dokumentacji medycznej:
Jednym z kluczowych elementów podczas ubiegania się o odszkodowanie powypadkowe są dokumenty medyczne. Potwierdzają one doznane obrażenia, konieczność podjęcia leczenia, rehabilitacji czy utraty dochodu. Brak pełnych, rzetelnych akt może prowadzić do obniżenia należytej rekompensaty. Ubezpieczyciel ma bowiem prawo żądać dowodów na to, że szkody fizyczne wynikają bezpośrednio z wypadku, a nie z wcześniejszych urazów lub chorób.
Warto pamiętać, że każda wizyta lekarska, badanie diagnostyczne czy zakup leków – powinno być szczegółowo opisane oraz udokumentowane. Niedostarczenie zaświadczeń i innych materiałów lub ich niewłaściwe przygotowanie może skutkować zmniejszeniem odszkodowania powypadkowego.
Zły stan techniczny pojazdu bądź narzędzi:
Na wysokość odszkodowania może wpłynąć też fakt, że wypadek zdarzył się w wyniku używania auta, narzędzi czy maszyn w złym stanie technicznym. Jeśli ustalono, że pojazd miał, na przykład niesprawne hamulce albo do nieszczęśliwego incydentu doprowadziło korzystanie ze sprzętu wyeksploatowanego bądź wadliwego – świadczenie powypadkowe może być obniżone. Ubezpieczyciel musi jednak udowodnić, że takie czynniki istniały i miały realny wpływ na powstanie oraz rozmiar szkody.
Jak dostać odszkodowanie powypadkowe?
Kwota odszkodowania powypadkowego nie zawsze jest równa oczekiwaniom poszkodowanego.
Wiele okoliczności, takich jak przyczynienie się do powstania zdarzenia, brak dokumentacji medycznej, zły stan techniczny pojazdu, czy też niedopełnienie obowiązków minimalizowania szkody, może prowadzić do obniżenia świadczenia.
Dlatego warto być świadomym swoich praw, ale i obowiązków, aby uniknąć sytuacji, w której rekompensata nie pokryje rzeczywistych strat.
Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie Adwokata lub Radcy Prawnego, by uzyskać maksymalnie wysokie w danych okolicznościach odszkodowanie.
Jeśli nie masz czasu, energii oraz wiedzy w zakresie starania się o odszkodowanie powypadkowe – skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów z Kancelarii Radcy Prawnego Sławomira Morlewskiego.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomości przepisów jako adwokaci (radcowie prawni) zadbamy o ochronę Twoich interesów, a także zwiększenie szansy na uzyskanie sprawiedliwej rekompensaty.
Zapraszamy!
Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.
W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.
Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.
Usługi
Szybki kontakt
Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22,
Al. Jana Pawła II 22,
00-133 Warszawa