Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Jakie koszty pokrywa odszkodowanie powypadkowe?

Nawet jeśli staramy się być możliwie najbardziej ostrożni i rozważni na co dzień, czy to podczas jazdy samochodem, czy w pracy, czy też w czasie wykonywania zwykłych czynności w domu, nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu z nas. Wówczas niejednokrotnie jesteśmy narażeni nie tylko na mniej lub bardziej poważny uszczerbek na zdrowiu albo uszkodzenie mienia, ale też na wiążące się z tym koszty. Pobyt w szpitalu, naprawa samochodu, utrata zarobku – wydatki związane z wypadkami bywają różnorodne, dlatego do ich pokrycia warto ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe.

Czym jest odszkodowanie powypadkowe?

Odszkodowaniem powypadkowym nazywamy jednorazowe świadczenie wypłacane po wypadku, w którym doszło do uszkodzenia ciała, uszczerbku na zdrowiu, zniszczenia mienia albo niezdolności do pracy. Wysokość rekompensaty w założeniu powinna być adekwatna do skali doznanej szkody lub utraconych korzyści, aby posłużyć do pokrycia kosztów poniesionych przez osobę poszkodowaną. Kwota jest ustalana indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie własnych regulaminów, warunków umowy z ubezpieczonym oraz analizy konkretnego przypadku.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dojdzie do długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu z powodu wypadku przy pracy, niewynikającego z niedopatrzeń pracodawcy. Wtedy jednorazowe odszkodowanie wypłaca ZUS w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia (ustalonego przez GUS) za każdy procent uszczerbku. Wartości procentowe są zaś przyporządkowane konkretnym przypadkom możliwych urazów.

Koszty pokrywane przez odszkodowanie powypadkowe

Najczęściej wypłata odszkodowania powypadkowego związana jest z wypadkami komunikacyjnymi, a także następującymi podczas wykonywania pracy. Świadczenie może zatem objąć takie wydatki ubezpieczonego jak:

  • naprawa lub kasacja pojazdu,
  • holowanie,
  • użytkowanie auta zastępczego,
  • pobyt i leczenie w placówce medycznej,
  • rehabilitacja po wypadku,
  • zakup leków oraz niezbędnych przyborów,
  • dojazdy do placówki medycznej,
  • utracone korzyści majątkowe w wyniku np. czasowej niezdolności do pracy.

Warto pamiętać, że wypłata odszkodowania powypadkowego przysługuje także rodzinie ubezpieczonego, jeśli ten zmarł w wyniku wypadku. Wówczas rekompensata może posłużyć do pokrycia kosztów pogrzebu albo np. transportu zwłok.

Odszkodowanie po wypadku – wypłata świadczenia

Wypłata odszkodowania powypadkowego może okazać się nieocenionym wsparciem finansowym zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i jej najbliższych, pomocnym w pokryciu nieuniknionych kosztów związanych z wypadkiem. Niekiedy ubezpieczyciel może jednak odmówić wypłaty świadczenia, jeśli uzna na przykład, że ubezpieczony jest winny zaistniałej sytuacji z powodu naruszenia zasad BHP. Czasami pojawia się też problem w postaci zaniżonego odszkodowania. W każdym z takich przypadków pomogą radcy prawni i adwokaci z naszej kancelarii w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu!

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna