Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

Dobrowolne poddanie się karze w sprawie wypadku drogowego:


Dobrowolne poddanie się karze w sprawie wypadku drogowego:


Zakres Tematyczny:

•Dobrowolne poddanie się karze w sprawach wypadków drogowych – Istota instytucji, Warunki.

•Sprawy karne wypadki drogowe – możliwości negocjacji warunków odpowiedzialności karnej.

•Odszkodowania komunikacyjne, darmowe porady prawne.

•Uzgodnienie kary i środków karnych w sprawie wypadku drogowego.

•Radca Prawny odszkodowania powypadkowe, Adwokat odszkodowanie powypadkowe.

•Odszkodowania z OC sprawcy, odszkodowania za wypadek drogowy, śmierć osoby bliskiej, urazy ciała, uszczerbek na zdrowiu.

•Adwokat od spraw o odszkodowanie, Radca Prawny sprawy o odszkodowanie.

•Art. 387 KPK – Dobrowolne poddanie się karze. Art. 177 KK wypadek drogowy.

•Pomoc prawna Adwokata, Radcy Prawnego w sprawach wypadków drogowych – sprawa o odszkodowanie, sprawa karna wypadkowa.

•Bezpłatne porady prawne w sprawach o odszkodowanie.



I – Istota dobrowolnego poddania się karze przez oskarżonego w sprawie wypadku drogowego:

W sprawach karnych z wypadku drogowego Oskarżony może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej.

Instytucja ta ma na celu przyspieszenie i uproszczenie postępowania przez stworzenie sądowi możliwości rozstrzygnięcia o odpowiedzialności karnej oskarżonego bez pełnego postepowania dowodowego.

Jest to swoiste konsensualne porozumienie się Oskarżonego z Sądem, Prokuratorem i Pokrzywdzonymi.

Zawarcie takiego porozumienia procesowego ogranicza zakres możliwej do złożenia apelacji przez oskarżonego w tym sensie, że nie można podnieść pewnych zarzutów – ustalenia faktyczne, surowość kary.


Art. 387. [Dobrowolne poddanie się karze]

§ 1. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.

§ 1a. Przed uwzględnieniem wniosku o wydanie wyroku skazującego sąd poucza obecnego oskarżonego o treści art. 447 § 5.

§ 2. Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy prokurator wyrazi zgodę, a pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku nie zgłosi sprzeciwu. O treści wniosku należy powiadomić pokrzywdzonego, jeżeli wniosek został złożony przed powiadomieniem go o terminie rozprawy.

§ 3. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Przepis art. 341 § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 4. (uchylony).

§ 5. Przychylając się do wniosku, sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę.


Art. 447. [Zakres zaskarżenia]

§ 1. Apelację co do winy uważa się za zwróconą przeciwko całości wyroku.

§ 2. Apelację co do kary uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych.

§ 3. Apelację co do środka karnego, środka kompensacyjnego albo przepadku uważa się za zwróconą odpowiednio przeciwko całości rozstrzygnięcia o środkach karnych albo o środkach kompensacyjnych albo o przepadku.

§ 4. W apelacji można podnosić zarzuty, które nie stanowiły lub nie mogły stanowić przedmiotu zażalenia.

§ 5. Podstawą apelacji nie mogą być zarzuty określone w art. 438 pkt 3 i 4, związane z treścią zawartego porozumienia, o którym mowa w art. 343, art. 343a i art. 387.

§ 6. Podstawą apelacji nie mogą być wyłącznie zarzuty, których uwzględnienie mogłoby nastąpić w trybie określonym w art. 105, art. 420 lub art. 626. Przepisy art. 118 § 1 i 2 stosuje się.


II – Przesłanki zastosowania dobrowolnego poddania się karze:

By Sąd mógł zastosować dobrowolne poddanie się kare w sprawie wypadkowej art. 387 KPK muszą być spełnione następujące warunki:

•Oskarżony musi złożyć wniosek przed zakończeniem pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej.

•Za spowodowany wypadek oskarżonemu grozi kara nieprzekraczająca 15 lat pozbawienia wolności.

•Okoliczności wypadku i wina sprawcy nie budzą wątpliwości.

•Cele postępowania zostaną osiągnięte bez przeprowadzenia rozprawy w całości.

•Prokurator wyraził zgodę a pokrzywdzony nie zgłosił sprzeciwu wobec propozycji z wniosku oskarżonego.


III – Elementy i Forma wniosku z art. 387 KPK:

We wniosku Oskarżony proponuje dla siebie określone konsekwencje karne, w zamian za potwierdzenie okoliczności wypadku i przyznanie się do winy.

Najważniejsze elementy to:

-Przebieg wypadku,

-Wina za spowodowanie wypadku,

-Uzgodnienie co do Kary i Środków Karnych (zawieszenie, zatrzymanie uprawnień, nawiązki)

-Uzgodnienie co do kosztów procesu.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze oskarżony może złożyć osobiście lub za pośrednictwem swojego obrońcy, ustnie lub na piśmie.

Co bardzo ważne w sprawach wypadkowych, pokrzywdzeni mogą wyrazić sprzeciw wobec dobrowolnego poddania się karze, jeżeli ich zdaniem oskarżony poniesie wówczas zbyt łagodne konsekwencje swojego czynu wobec skutków wypadku drogowego – śmierć osoby bliskiej, ciężkie obrażenia ciała. Sprzeciw blokuj możliwość konsensualnego zakończenia sprawy.



IV – Darmowe porady prawne w sprawach wypadków drogowych, odszkodowania:

W sprawach wypadkowych, zarówno w sprawie o odszkodowanie jak i w sprawie karnej warto skorzystać z pomocy Adwokata lub Radcy Prawnego.

Adwokat i Radca Prawny, to profesjonalni pełnomocnicy, którzy dają gwarancję najwyższej jakości pomocy w sprawie o odszkodowanie i sprawie karnej

Pomoc Radcy Prawnego czy Adwokata pomoże Ci lepiej ,,odnaleźć,, się w procesie karnym, gdzie najczęściej sprawcy wypadków drogowych już kilka dni po zdarzeniu, a czasami nawet tego samego dnia, mają obrońcę w osobie Adwokata lub Radcy Prawnego.

Dlaczego więc masz mieć gorsze szanse w procesie karnym, skoro jako pokrzywdzony możesz mieć pełnomocnika profesjonalnego.

Podobnie Ubezpieczyciele, oni także są reprezentowani w sprawach o odszkodowanie powypadkowe z polis OC przez profesjonalne Kancelarie Radców Prawnych i Adwokatów, których Adwokaci i Radcy Prawni stale występują przed Sądami w sprawach o odszkodowanie, świetnie znają prawo, orzecznictwo, aspekty praktyczne.

Jest to tym bardziej ważne, im wyższa kwota odszkodowania po wypadku wchodzi w grę. Pamiętaj, pomoc Adwokata czy Radcy Prawnego (z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą) na pewno zwróci Ci się wielokrotnie.

Skorzystaj z darmowych porad prawnych w sprawach odszkodowawczych i skontaktuj się z nami. Darmowe porady prawne obejmują sprawy o odszkodowanie po wypadku drogowym, sprawy karne po wypadku drogowym. Nie udzielamy darmowych porad prawnych w innych dziedzinach prawa.

Nie prowadzimy innych spraw niż:

-sprawy o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym.

-sprawy o odszkodowanie za urazy, obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym.

-sprawy karne z wypadków drogowych art. 177 i 178 KK.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna