Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

darmowa porada prawna

Baza wiedzy

1 000 000zł zadośćuczynienia za porażenie czterokończynowe doznane w wypadku drogowym.

Zakres tematyczny:

•Odszkodowanie za obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym, sprawy odszkodowawcze w obszarze apelacji Lubelskiej – SO w Zamościu, Lublinie, Radomiu, Siedlcach, analiza przypadków sądowych, pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata w sprawie o odszkodowanie.

•Odszkodowanie za porażenie czterokończynowe, zadośćuczynienie za porażenie czterokończynowe.

•1 000 000, 00zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

•Przykładowe sprawy o odszkodowanie, z najwyższymi zasądzeniami zadośćuczynienia za doznaną krzywdę z powodu utraty zdrowia – SA w Lublinie.

•Kwoty rent, odszkodowań, zadośćuczynień z OC sprawcy, zasądzane przez Sądy za najcięższe obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym.

•Zaniżanie odszkodowań, rent, zadośćuczynień przez Firmy Ubezpieczeniowe na etapie likwidacji szkody, kwoty uznaniowe.

•Darmowe porady prawne w sprawach o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego, Radca Prawny, Adwokat.

•Radca Prawny do sprawy o odszkodowanie z OC sprawcy, pomoc prawna w sporze o odszkodowanie z Ubezpieczycielem, pomoc po wypadku drogowym, Adwokat do sprawy o odszkodowanie, Warszawa, Lublin, Zamość, Radom, Siedlce, odszkodowania komunikacyjne.

Sprawa o odszkodowanie za obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym, najważniejsze kwestie prawne i faktyczne:


W niniejszym artykule opiszemy sprawę o odszkodowanie za obrażenia ciała doznane w wypadku drogowym, która była rozpoznawana przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie – obejmującym swoim obszarem właściwości Sądy Okręgowe dla miast Zamość, Radom, Siedlce, Lublin.

Poszkodowany doznał bardzo ciężkich obrażeń ciała w wypadku drogowym z 2001r., który miał miejsce koło Lublina. Wśród najcięższych obrażeń ciała, będących podstawą roszczeń odszkodowawczych były: porażenie czterokończynowe, ciężkie infekcje moczowe, do tego istotna była depresja powypadkowa, rozpad życia rodzinnego.

Po Zgłoszeniu szkody Ubezpieczyciel wypłacił powodowi rażąco zaniżone zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w kwocie 150 000zł, czyli o 6 razy mniejsze świadczenie od tego jakie zasądził łącznie SO w Lublinie. To najlepszy przykład, że w sprawach o duże odszkodowania powypadkowe, najlepiej korzystać z wyspecjalizowanych Adwokatów lub Radców Prawnych, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zapewnią uzyskanie najwyższego możliwego odszkodowania.

Sprawa była rozpoznawana przed Sądem Okręgowym w Lublinie, należącym do Apelacji Lubelskiej – (Lublin, Zamość, Radom, Siedlce) uznawanej za jedną z ,,najbardziej korzystnych dla poszkodowanych,,.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 30 września 2014 r. - I ACa 397/14:


-Poziom życia poszkodowanego oraz stopa życiowa społeczeństwa jako czynniki wpływające na wysokość zadośćuczynienia.

-Ani poziom życia poszkodowanego ani stopa życiowa społeczeństwa nie są już zaliczane do czynników, które wyznaczają rozmiar doznanej krzywdy i wpływają na wysokość zadośćuczynienia. Są to co najwyżej kryteria uzupełniające, które w żadnym razie nie mogą podważać kompensacyjnej funkcji zadośćuczynienia.

-Wypadek drogowy będący podstawą orzekania o odszkodowaniu, rentach, zadośćuczynieniu miał miejsce w 2001r.

-W. przed 28 stycznia 2001 r. był zdrowym wysportowanym mężczyzną. Pracował jako funkcjonariusz policji. Lubił swoja pracę i wiązał z nią przyszłość. Miał żonę i dwie córki, z którymi tworzył szczęśliwą rodzinę. Pomagał żonie w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Powód lubił gotować, nie wzbraniał się przed pomaganiem w sprzątaniu, czy praniu, z chęcią opiekował się córkami. Wolne chwile rodzina spędzała wspólnie, m.in. na wyjazdach nad jeziora. Powód bardzo kochał żonę i córki, starał się być jak najlepszym mężem i ojcem.

-po wypadku u poszkodowanego rozpoznano obrażenia całego ciała, w szczególności zaś uraz kręgosłupa szyjnego ze złamaniem kręgu C5 i kompresją rdzenia kręgowego na tym poziomie z następowym porażeniem czterokończynowym.

-w wyniku powikłań powypadkowych u powoda wystąpiła ciężka infekcja dróg moczowych oraz napadowe skoki ciśnienia i zlewne poty.

-W dacie wypadku powód miał 32 lata. Po opuszczeniu szpitala powód wrócił do domu. Z uwagi na zakres obrażeń wymagał i nadal wymaga stałej pomocy osób trzecich. Z uwagi na wykonaną tracheotomię pojawiły się u niego problemy z krtanią, mówieniem i przełykaniem. Problemy te, mimo iż od dnia zabiegu minęło przeszło 12 lat odczuwane są przez powoda cały czas.

-Uraz kręgosłupa skutkował całkowitym paraliżem ciała od piersi w dół. Paraliż spowodował atrofię mięśni, w szczególności zaś mięśni tułowia i z tego powodu od chwili powrotu do domu powód zmuszony jest codziennie uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, dzięki którym może zajmować pozycję siedzącą, co z kolei pozwala na prowadzenie, mimo znacznych ograniczeń, aktywnego trybu życia. Zajęcia rehabilitacyjne pomagają również w walce z pojawiającymi się odleżynami. Od pierwszych chwil po wypadku do chwili obecnej powód odczuwa także bardzo silne bóle całego ciała i z tego powodu zmuszony jest stale przyjmować silne leki przeciwbólowe m.in. T.

-Z uwagi na rozległe obrażenia i całkowity paraliż powód ma problemy z załatwianiem i kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. Niejednokrotnie zdarzyła się sytuacja, że będąc w towarzystwie znajomych nie był w stanie zapanować nad fizjologią, co powodowało dość mocny dyskomfort zarówno u powoda, jak i wśród jego znajomych. Problemy te skutkowały także z jednej strony wycofaniem się powoda z życia towarzyskiego, z drugiej zaś coraz rzadszym utrzymywaniem z nim kontaktów przez dotychczasowych znajomych. Fakt, że powód jest osobą całkowicie zależną od pomocy innych osób w każdym aspekcie życia spowodował, że obecnie jest osobą samotną, nie ma przyjaciół, opuściła go również żona.

-Powodem zajmuje się jego matka, która sprawuje nad nim opiekę praktycznie przez 24 godziny na dobę. Matka powoda pomaga mu również w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, dba o jego dietę, higienę, ubiera go. Żona powoda wraz z córkami odeszła od niego po około roku od dnia wypadku, a 12 kwietnia 2002 r. złożyła w imieniu córek pozew o alimenty.

-Ból sprawia powodowi jednak fakt, że od momentu wyprowadzenia się "była żona" oraz córki nie utrzymują z nim żadnych kontaktów. Cierpienia powoda są tym większe, że dobrze zdaje on sobie sprawę z niezmienności swojego stanu zdrowia, a tym samym z faktu niezmienności relacji rodzinnych, bowiem żona powoda jednoznacznie dała do zrozumienia, że z uwagi na jego impotencję nie chce dalej z nim żyć. Impotencja powoda, pozostająca w bezpośrednim związku z doznanym urazem, powoduje u niego dodatkowe cierpienia psychiczne i zmniejszenie poczucia własnej wartości.

-TU wypłaciło poszkodowanemu na skutek zgłoszenia szkody 150.000zł a więc 6 razy mniej, niż uznał Sąd. To najlepszy przykład, jak Ubezpieczyciele rażąco zaniżają odszkodowania ofiarom wypadków drogowych.

-L. W. w następstwie przedmiotowego wypadku stracił w pełni zdolność do samodzielnego życia oraz pracy. Stracił rodzinę, znajomych i radość życia. Jest osobą całkowicie zależną od innych. Rozmiar cierpień fizycznych i psychicznych powoda jest tak wielki, że przyjąć można bez ich szczegółowego opisania maksymalny rozmiar krzywdy ocenianej w tym zakresie. Także wiek powoda - zdaniem Sądu - przemawia za podwyższeniem zadośćuczynienia, bowiem szkoda dotknęła go w bardzo młodym wieku. Podobnie ocenił fakt, że powód był przed wypadkiem mężczyzną bardzo aktywnym fizycznie i wysportowanym, miał też prawidłowo funkcjonującą rodzinę, którą stracił, bowiem niewątpliwie zachodzi związek przyczynowy pomiędzy rozwiązaniem małżeństwa powoda a wypadkiem.

-Podkreślił, że zadośćuczynienie z art. 445 § 1 k.c. obejmuje swoim zakresem nie tylko fizycznie odczuwalne cierpienia, ale również, pozostające w związku ze zdarzeniem powodującym szkodę, cierpienia psychiczne wyrażające się między innymi w pozbawieniu samodzielności, ograniczeniu aktywności życiowej, konieczności zmiany trybu życia, strachu przed poważnymi zabiegami leczniczymi, a nawet w obawie o swoją przyszłość. Wypadek unicestwił wszystkie plany życiowe i marzenia powoda. Jego życie w ciągu jednej chwili legło w gruzach. Nigdy już nie będzie samodzielny, nie będzie mógł w normalny sposób egzystować w społeczeństwie.

-Rozmiar odniesionych w wypadku obrażeń jest ogromny, bowiem jest sparaliżowany, ma niemal całkowicie niewładne ręce, ma duże trudności z poruszeniem się na wózku inwalidzkim. Rozmiar jego tragedii potęguje fakt, iż jest on w pełni świadomy swego stanu, był przytomny nawet w trakcie i tuż po wypadku. Nie kontroluje oddawania stolca, wymaga karmienia. Jego stan zdrowia spowodował u niego depresję, bowiem nie może pogodzić się z sytuacją, w jakiej się znalazł. Powód od chwili wypadku wymaga stałej opieki innych osób, w tym osób najbliższych i wykonywania przy nim wszystkich podstawowych czynności. Do końca życia konieczne będzie przyjmowanie lekarstw, długotrwałe i żmudne leczenie oraz rehabilitacja ruchowa, związana z utrzymaniem stanu zdrowia fizycznego, ale również psychoterapia, rehabilitacja neuropsychologiczna.

-Ustalając wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę miał na względzie wiek poszkodowanego, bowiem intensywność cierpień z powodu kalectwa jest większa u człowieka młodego, skazanego na rezygnację z radości życia, jaką daje zdrowie, możność pracy i osobistego rozwoju. W rezultacie mając z jednej strony na uwadze omówione kryteria ustalania wysokości zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a z drugiej strony - rodzaj, rozmiar, czas trwania cierpień fizycznych i psychicznych oraz wiek powoda, Sąd uznał, iż żądana kwota 1.000.000 zł zadośćuczynienia nie jest kwotą wygórowaną i taką kwotę pozwany winien wypłacić powodowi już po zgłoszeniu szkody.

-Nie ma żadnych wątpliwości, że stan powoda jest utrwalony w tym sensie, że w następstwie wypadku musi żyć i funkcjonować jako osoba z czterokończynowym porażaniem, a zatem zdana na pomoc innych. Natomiast powszechnie wiadomym jest, że jest to stan nieodwracalny, ponieważ współczesna medycyna nie zna metod przywracania sprawności narządów ruchu po tego rodzaju urazach. Taki stan powoda stanowi wskazanie do systematycznej i intensywnej rehabilitacji praktycznie do końca życia w zasadzie tylko po to by nie pogarszać stanu istniejącego i uniknąć zaniku mięśni czy odleżyn. Apelację należy zatem ocenić jako polemiczną.

Pomoc Radcy Prawnego lub Adwokata w sprawie o odszkodowanie, zadośćuczynienie, renty po wypadku drogowym:


Witamy na stronie naszej Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów. Od 13 lat świadczymy pomoc prawną poszkodowanym w wypadkach drogowych. Sprawy odszkodowawcze z OC sprawcy wypadku drogowego, to nasza jedyna specjalizacja prawnicza. Wyjątkowo, podejmujemy się udzielania pomocy prawnej w sprawach o odszkodowanie z OC, w sprawach szkód wynikłych z innych zdarzeń ubezpieczeniowych – wypadek przy pracy, wypadek w gospodarstwie rolnym, itp.

W każdej sprawie o odszkodowanie nasi klienci są reprezentowani w sprawach karnych przeciwko sprawcom szkód (wypadek drogowy art. 177 KK). Pełnomocnikami z ramienia naszej Kancelarii są tylko Adwokaci i Radcy Prawni. Sprawy Karne są dla nas stałym elementem spraw o odszkodowanie w ujęciu ogólnym, bo to w sprawie karnej rozstrzygana jest kwestia winy, osoby odpowiedzialnej, podstaw do ewentualnego przyczynienia.

Poszkodowani w wypadkach drogowych mogą skorzystać z darmowych porad prawnych, świadczonych przez Adwokatów i Radców Prawnych naszej Kancelarii. W ramach bezpłatnych porad można się dowiedzieć:

-jakiej wysokości odszkodowanie można uzyskać w danych okolicznościach po wypadku drogowym,

-przed jaki Sąd skierować sprawę o odszkodowanie,

-czy w sprawie istnieje ryzyko przyczynienia się poszkodowanego w wypadku drogowym do szkody i ryzyko zmniejszenia wysokości odszkodowania powypadkowego,

-czy warto wystąpić o odszkodowanie,

-jaką prowizję pobiera nasza Kancelaria za prowadzenie sprawy o odszkodowanie,

-jakie sankcje karne grożą sprawcy wypadku drogowego,

-czy sprawca może spłacać odszkodowanie wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeń,

-kiedy warto zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem w sprawie o odszkodowanie,

-czym różni się Radca Prawny i Adwokat od Firmy Odszkodowawczej,

-jaka prowizja od odszkodowania jest korzystna,

-czy warto korzystać z pomocy Adwokata, Radcy Prawnego w sprawie karnej, sprawie o odszkodowanie.

Radca Prawny Sławomir Morlewski, odszkodowania z wypadków drogowych, Lublin, Warszawa.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl
Adres: Biurowiec Q22, Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Darmowa porada prawna