Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

bezpłatna konsultacja

Baza wiedzy

Zadośćuczynienie w związku ze śmiercią osoby bliskiej

Zakres tematyczny:

Silny stresor

Śmierć bliskiej osoby to według psychologii i psychiatrii jeden z najsilniejszych stresorów, dodatkowo gdy jest nagła i niespodziewana jeszcze trudniej sobie z nią poradzić. Łatwiej nam przejść przez śmierć bliskiej osoby, która chorowała, z której śmiercią świadomie i podświadomie od dawna stopniowo się ,,oswajaliśmy,,. Śmierć bliskich osób w wypadku jest bardzo silną traumą ponieważ wiadomość o najgorszym przychodzi nagle i z miejsca burzy dotychczas spokojny, szczęśliwy świat.

Rekompensacyjny charakter

Zadośćuczynienie zarówno to za doznaną krzywdę jak i za naruszenie dóbr osobistych ma charakter świadczenia rekompensującego doznane krzywdy w związku ze śmiercią bliskiej osoby, zerwaniem więzi emocjonalnych, rodzinnych, zaburzeniem relacji życiowych. Rekompensata ma tu charakter majątkowy, przyznanie określonej kwoty pieniężnej ma ułatwić pośrednio poszkodowanemu w wypadku powrót do normalnego życia z przed zdarzenia, ma wynagrodzić mu znaczny spadek jakości życia w żałobnej traumie, złagodzić poczucie krzywdy.

Problem moralny

Bardzo często Nasi klienci mają wątpliwości natury moralnej czy powinni starać się o zadośćuczynienie związane ze śmiercią bliskiej osoby, czy wypada. Dla pogrążonych w cierpieniu ludzi decyzja nie jest łatwa. Prawdą jest że żadne pieniądze nie przywrócą życia ukochanej osobie, ale zadośćuczynienie zrekompensuje doznaną krzywdę psychiczną, pozwoli zrealizować cele rodzinne które również dla zmarłego były ważne, pozwoli uzyskać świadczenia które mogą być bezcenne na ,,czarną godzinę,, np. choroby bliskiej nam osoby, drogiego leczenia, zdarzeń losowych, pamiętajmy też o tym że tysiące ludzi w Polsce kupuje ubezpieczenia na wypadek śmierci a na świecie jest to powszechna praktyka. Bardzo ważną kwestią jest też spadek naszej ,,jakości życiowej,, przestajemy o siebie dbać, nie interesują nas dawne pasje, jesteśmy przemęczeni, znerwicowani, ogólnie tracimy na zdrowiu choć nie raz zauważamy to dopiero po latach. Świadczenie ,,zadośćuczynienia, jest jak najbardziej celowe i słuszne. Niejednokrotnie w swojej pracy spotykaliśmy klientów którzy po kilkanaście lat leczyli się psychiatrycznie po stracie bliskiej osoby. Biegli stwierdzali uszczerbki na zdrowiu nawet na poziomie 70% u rodzica po śmierci dziecka. Czy takie zniszczenie jakości życia ludzkiego, jego zdrowia, szczęścia nie wymaga rekompensaty???.

Zadośćuczynienie co to jest?

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub naruszenie dóbr osobistych jest świadczenie pieniężnym wypłacanym jednorazowo, którego celem jest rekompensata krzywdy moralnej doznanej w wyniku śmierci bliskiej osoby.

Jest to odszkodowanie przyznawane za szkody niemajątkowe takie jak:

  • ból, cierpienie,
  • poczucie straty, samotności, tesknoty
  • zerwanie więzi emocjonalnych,
  • naruszenie prawa do życia w pełnej rodzinie
  • naruszenie prawa do relacji z bliską osobą, jej bliskości, obecności
  • problemy ze zdrowiem psychicznym.

Pamiętaj:

  • O zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby można się starać nawet w związku z wypadkiem który miał miejsce 28.12.1996r i póżniej, pozwala na to art. 448KC.
  • Jeżeli wypadek bliskiej, kochanej osoby zniszczył Ci życie, masz prawo starać się o zadośćuczynienie.
  • Tysiące ludzi w naszym kraju dochodzi zadośćuczynienia za swoje cierpienie.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Usługi

Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl

Bezpłatna konsultacja