Sławomir Morlewski Radca Prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie
Skontaktuj się z nami:
518 841 148 morlewski-kancelaria@wp.pl

W sprawach o odszkodowanie:

bezpłatna konsultacja

Baza wiedzy

Na co zwracać uwagę wybierając pełnomocnika do sprawy odszkodowawczej.

ZAKRES TEMATYCZNY:

*Jak znaleźć dobrego Radcę Prawnego od odszkodowań i uzyskać maksymalnie wysokie odszkodowanie.

*Jak znaleźć dobrego adwokata od odszkodowań za niższe wynagrodzenie.

*Radca Prawny od odszkodowań czy Firma Odszkodowawcza, czyja pomoc jest korzystniejsza w drodze po wysokie odszkodowanie.

*Porady dotyczące świadomego wyboru pełnomocnika do sprawy o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej.

*Błędy popełniane przy podpisywaniu umów o dochodzenie roszczeń odszkodowawczych.

Na co zwracać uwagę wybierając pełnomocnika:

Osoba pełnomocnika:

Wielu poszkodowanych, którzy w wypadku stracili bliskich zastanawia się jak znaleźć dobrego Radcę Prawnego, Adwokata do sprawy o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej.

Wybór jest bardzo trudny a jego skutki mogą mieć bardzo niekorzystne konsekwencje. Poszkodowani bardzo często wybierają pełnomocników (Firmy Odszkodowawcze) kilka dni po wypadku, będąc w stanie traumy i rozbicia psychicznego, co jest ogromnym błędem bowiem taka decyzja na pewno nie będzie podjęta na ,,chłodno,, nie będzie poprzedzona głębszym zastanowieniem się, rozsądnym porównaniem ofert.

Na co więc patrzeć, czym się kierować by znaleźć dobrego Radcę Prawnego, Adwokata do sprawy o odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej???

Warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 • Warto wybrać pełnomocnika (Radcę Prawnego, Adwokata) który, stale specjalizuje się w sprawach odszkodowań, ze szczególnym uwzględnieniem odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej.
 • Zlecając sprawę bezpośrednio Adwokatowi, Radcy Prawnemu to ty wybierasz pełnomocnika który ma Cię reprezentować, nie robi tego za Ciebie Firma Odszkodowawcza.
 • Warto poszukać w internecie Radcy Prawnego lub Adwokata, sprawdzić jakie kwoty uzyskiwał, jakie ma opinie od dotychczasowych klientów, jakie ma doświadczenie w sprawach o odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej.
 • Ważne żeby Radca Prawny od początku osobiście prowadził sprawę, znał dokładnie okoliczności faktyczne, był w stałym kontakcie z poszkodowanymi.
 • Adwokat, Radca Prawny by wykonywać zawód musi być osobą niekaraną.
 • Zawody Adwokata, Radcy Prawnego to zawody zaufania publicznego, co oznacza że, osoby je wykonujące są związane Kodeksem Etyki, co stanowi kolejną gwarancję dla poszkodowanych należytego świadczenia usług.
 • Adwokat i Radca Prawny podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec samorządu do którego należą, np. za nieprawidłowe rozliczenia z klientem, taki delikt może się skończyć pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu, co w kontekście 10 lat nauki by uzyskać uprawnienia jest bardzo dotkliwe.
 • Zasady Etyki wymagają od Radcy Prawnego by przedstawił klientowi realne do uzyskania świadczenia (renta, odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej). Nie będziesz słyszał od niego obietnic kwot nierealnych tylko po to byś skorzystał akurat z jego pomocy.
 • Około pół roku temu na spotkaniu klientka zdziwiła się gdy powiedziałem jej, że najrozsądniej będzie wystąpić dla niej o zadośćuczynienie 80.000-100.000zł, powiedziała że Pan z Firmy X mówił jej o kwocie co najmniej 500.000zł... (mowa o roszczeniu o zadośćuczynienie matki za śmierć 22l syna, jednego z piątki dzieci), gdyby Firma wystąpiła z takim roszczeniem klientka na 99% przegrała by sprawę w co najmniej 80% i zostałaby obciążona kosztami procesowymi.Radca Prawny czy Firma Odszkodowawcza:

 • Zdecydowanie lepiej zlecić sprawę Radcy Prawnemu który stale zajmuje się sprawami o odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej niż firmie pośredniczącej między klientem a Adwokatem, Radcą Prawnym lub co gorsze wcale nie wnoszącej spraw do Sądu.
 • Radca Prawny prowadzący sprawę o odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej bezpośrednio może zaoferować klientowi znacznie bardziej korzystne wynagrodzenie umowne, ponieważ nie opłaca pośredników, informatorów, całej struktury sprzedażowej, będzie bardziej zaangażowany w sprawę bo pracuje na własne wynagrodzenie a nie na jego mniejszą część bo w przypadku pośredników Radca Prawny dostaje około 1/4, 1/5 wynagrodzenia Firmy, przy takim wynagrodzeniu nie ma co liczyć na duże zaangażowanie i indywidualne podejście.
 • Podpisanie umowy bezpośrednio (bez udziału pośrednika) z Radcą Prawnym prowadzi do nawiązania stosunku prawnego klienta z Radcą Prawnym, dzięki czemu Radca Prawny odpowiada osobiście wobec klienta za wykonanie umowy z należytą starannością. Nawiązując umowę z firmą odszkodowawczą, to firma wybiera klientowi adwokata, adwokat ma umowę z firmą nie z poszkodowanym, odpowiada wobec firmy.
 • Przekonanie klientów że przedstawiciel firmy, doradca do spraw odszkodowań, agent to to samo co Radca Prawny, Adwokat.
 • Przedstawiciel firmy, doradca do spraw odszkodowań, agent to handlowiec, ma tylko dobrze zareklamować usługę i doprowadzić do podpisania umowy, klient opiera się przy wyborze pełnomocnika na jego wiedzy co jest wysoce ryzykowne bo osoba ta nie jest prawnikiem i nie ma wiedzy i doświadczenia by dobrze ocenić okoliczności sprawy.
 • Przedstawiciel firmy, doradca do spraw odszkodowań, agent nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik sprawy, na uzyskane odszkodowanie.
 • Adwokat i Radca Prawny mają za sobą około 10 letni proces edukacji (studia, aplikacja), przedstawiciele firm, agenci, doradcy są po kilku godzinach szkolenia najczęściej dotyczącego technik sprzedaży i wpływu na klienta - nie mają wykształcenia prawniczego, nie są Prawnikami.
 • Radca Prawny ma wymóg zachowania tajemnicy Radcy Prawnego, dzięki czemu klient ma gwarancję że wszystkie intymne okoliczności sprawy zostaną zachowane w tajemnicy.

Cena a jakość pomocy prawnej:

 • Warto znaleźć złoty środek pomiędzy atrakcyjną ceną a jakością.
 • Czasami lepiej zapłacić kilka procent więcej prowizji a w zamian otrzymać możliwość skorzystania z ogromnej wiedzy i doświadczenia danego Radcy Prawnego, duże zaangażowanie w sprawę co w efekcie przełoży się w wyższe odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej.
 • Przykładowo 15% przy uzyskanych 100.000zł to dla klienta 85.000zł.
 • Przykładowo 8% przy uzyskanych 50.000zł to dla klienta 46.000zł.
 • Różnica jest ogromna, kwota uzyskana o połowę mniejsza i w konsekwencji klient o wiele więcej stracił na niższej cenie niż uzyskał a niestety z moich obserwacji rynku z ostatnich 8 lat wynika że bardzo często klienci patrzą na niską prowizję jako główny atut oferty danej Kancelarii, Firmy, Pełnomocnika co z upływem czasu jest najczęściej ogromnym błędem.
 • Pamiętajmy że nikt za niskie wynagrodzenie nie przyłoży się z dużym zaangażowaniem do naszej sprawy, za jakość trzeba płacić ale 12-20% brutto jest jak najbardziej w normie.
 • Nie bądźmy też jednak naiwni i nie bierzmy na poważnie przestróg przedstawicieli firm odszkodowawczych, że wynagrodzenie musi być wysokie 25-45% brutto bo nad sprawą będzie pracował cały sztab Adwokatów i Radców Prawnych wynajętych przez firmę, bo sprawa jest trudna, bo jest to konieczne bo np. PZU ma armie Prawników i nic Państwo inaczej nie uzyskacie, bo są najwięksi i najlepsi na świecie.
 • To nic innego jak sztuczki by uzyskać bardzo duże wynagrodzenie w łatwy sposób, pamiętajmy w strukturach sprzedażowych firm MLM (marketing wielopoziomowy) określony, znaczny procent z wynagrodzenia pobieranego od poszkodowanego jest przeznaczony dla agenta, sprzedającego usługę firmy.
 • Agenci Firm celowo tak straszą by uzasadnić wysokie wynagrodzenie prowizyjne z którego mają obiecaną znaczną część.
 • Jeden dobry Radca Prawny od odszkodowań spokojnie poradzi sobie samodzielnie z Państwa sprawą i wynagrodzenie w granicach 12-20% brutto spokojnie będzie dla niego zadowalające.
 • Najczęściej firmy odszkodowawcze wynajmują na sprawy aplikantów z okolic Państwa miejsca zamieszkania, a z obietnic przy podpisaniu umowy zostaje nie wiele.
 • Praktycznie nie zdarzają się sprawy o odszkodowanie, zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z którymi nie poradziłby sobie doświadczony, dobry Adwokat, Radca Prawny od odszkodowań, który ma za sobą doświadczenie kiliku - kilkunastu spraw.

Najczęstsze błędy przy wyborze pełnomocnika:

 • Przekonanie klientów że przedstawiciel firmy, doradca do spraw odszkodowań, agent to to samo co Radca Prawny, Adwokat.
 • Adwokat i Radca Prawny mają za sobą około 10 letni proces edukacji (studia, aplikacja), przedstawiciele firm, agenci, doradcy są po kilku godzinach szkolenia najczęściej dotyczącego technik sprzedaży i wpływu na klienta - nie mają wykształcenia prawniczego, nie są Prawnikami.
 • Nie czytanie umowy którą się podpisuje, podpisywanie jej ,,na lekach,, uspokajających, nasennych, psychotropowych, ,,by mieć już spokój by nie przyjeżdżali,,.
 • Nie sprawdzanie dowodu, legitymacji, danych osoby która do nas przyjeżdża i namawia na podpisanie umowy.
 • Brak rozumienia kwoty wynagrodzenia netto i kwoty wynagrodzenia brutto, w efekcie czego wynagrodzenie umowne jest o 23% wyższe niż oczekiwał klient.
 • Udzielanie bardzo szerokich pełnomocnictw np. do zawierania ugody, określania roszczeń w zgłoszeniu szkody, pozwie bez konsultacji z klientem.
 • Bardzo duża naiwność klientów, np. umawianie się z agentem po rozmowie telefonicznej, w której zapewnia on, że dzwoni z Prokuratury i ma dokumenty do podpisania (podsuwa klientom umowy o dochodzenie odszkodowania).
 • Naiwność klientów co do możliwych do uzyskania kwot - kwoty można porównać na stronach Sądów Apelacyjnych, wpisując przykładowo ,,Sąd Apelacyjny Lublin orzeczenia,, i następnie wpisując w wyszukiwarkę ,,zadośćuczynienie po śmierci ojca,,.
 • Podpisywanie umowy o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej w pierwszym miesiącu, a często w pierwszych dniach po wypadku osoby bliskiej. Są przypadki (skomplikowana, nie jasna sprawa karna) gdzie szybkie podpisanie jest jak najbardziej zasadne, ale można ograniczyć się najpierw do pełnomocnictwa do sprawy karnej, a z umową poczekać.
 • Uleganie presji agentów Firm Odszkodowawczych, że trzeba szybko podpisać umowę bo pieniądze przepadną (na wystąpienie z roszczeniami jest 20 lat).


Uwagi:

bezpłatne porady prawne w sprawie o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej, porady prawne są udzielane przez radcę prawnego, ugoda w sprawie o odszkodowanie po śmierci rodzica, dobry adwokat odszkodowania warszawa, dobry radca prawny odszkodowania, dobra kancelaria odszkodowawcza, odszkodowania powypadkowe, umowa o dochodzenie odszkodowań, radca prawny odszkodowania powypadkowe, odszkodowanie po śmierci osób bliskich, radca prawny zajmujący się odszkodowaniami opinie, adwokat od odszkodowań opinie, radca prawny specjalizacja odszkodowania, dobra kancelaria od odszkodowań.

Jeżeli nie znalazłeś w tym artykule satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na swoje pytania, masz jeszcze wątpliwości, chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji lub myślisz o zleceniu nam sprawy, skontaktuj się z nami, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY

W sprawach o odszkodowanie bezpłatnie analizujemy czy w sprawie możemy uzyskać dla Ciebie świadczenia.

PROFESJONALNA POMOC PRAWNA

Potrzebujesz profesionalnej pomocy prawnej, nie czekaj, zgłoś się do nas otrzymasz pomoc jakiej oczekujesz.


Usługi

Szybki kontakt

Telefon: 518 841 148
Email: morlewski-kancelaria@wp.pl

Bezpłatna konsultacja